You are currently viewing Czy taniej windykować samemu czy za pomocą firmy windykacyjnej?

Czy taniej windykować samemu czy za pomocą firmy windykacyjnej?

Wielu przedsiębiorców zmagających się z dłużnikami rozpatruje opcję samodzielnej windykacji lub skorzystania z usług specjalisty. Obawą są koszty związane z zatrudnieniem prawników. Jak to wygląda w rzeczywistości? Czy samodzielna windykacja jest tańsza? Ile kosztuje windykacja za pomocą kancelarii?

Kancelarie prawne i windykacyjne 

Koszt usług prawniczych utrzymuje się na wysokim poziomie. Ceny uzależnione są od rodzaju kancelarii, przy chęci zawarcia współpracy warto zwrócić na to uwagę. Na rynku windykacyjnym spotykamy dwa rodzaje kancelarii – prawne i windykacyjne. 

Kancelaria prawna – zespół tworzą adwokaci oraz radcy prawni, którzy posiadają adekwatne uprawnienia zawodowe

Firma windykacyjna – oprócz adwokatów i radców prawnych z uprawnieniami zawodowymi, w kadrze są prawnicy i specjaliści ds. windykacji

Koszty usług firm windykacyjnych

Porównując dwie formy usług, korzystniejszą finansowo opcją staje się firma windykacyjna. Z reguły funkcjonuje jako przedsiębiorstwo, co daje pole do negocjacji. Nie są widoczne różnice w jakości usług firmy windykacyjnej, a kancelarii prawnej. W ofercie profesjonalnej firmy windykacyjnej można znaleźć specjalne oferty i korzystne warunki windykacji. 

Firmy windykacyjne mogą wstrzymać się z pobraniem wynagrodzenia do momentu odzyskania długu. Koszty windykacji można nałożyć na dłużnika. 

Koszty usług kancelarii prawniczych

Koszty usług kancelarii prawniczych, zwykle są większe od cen usług firm windykacyjnych. Już wstępna analiza i rozmowa z prawnikiem, związana jest z uiszczeniem wpłaty. Ceny konsultacji opiewają w granicach 100-200 zł

Kancelarie wyceniają swoje usługi indywidualnie. Na cenę usługi ma wpływ stopień skomplikowania danego przypadku, ale także lokalizacja. W przypadku większych miast, ceny są proporcjonalnie wyższe. Już na etapie windykacji polubownej można spodziewać się kosztów, co najmniej kilkuset złotych. Koszty zwiększają się w momencie skierowania sprawy do sądu lub w przypadku postępowania egzekucyjnego.

Kancelarie prawne pobierają wynagrodzenie szybciej niż firmy windykacyjne. W przypadku kancelarii prawnych, opłaty pobierane są bez względu na skuteczność w odzyskaniu należności. To rodzaj profesjonalnej usługi, która wiąże się z wysokimi kosztami. 

Skorzystanie z usług prawnych kalkuluje się dużym przedsiębiorstwom, które na stałe korzystają z usług danej kancelarii. Dla mniejszych firm, z reguły okazuje się być zbyt kosztowna. 

Jaki jest koszt samodzielnej windykacji?

Samodzielna windykacja wymaga większego zaangażowania i niesie ze sobą wysokie ryzyko nieskuteczności. Każdy etap oraz działania w trakcie windykacji spoczywa na przedsiębiorcy/wierzycielu. Wszystkie czynności wykonywane są przez przedsiębiorcę, co wymaga merytorycznego przygotowania i sporej ilości czasu. Samodzielnie przygotowuje wezwania do zapłaty, ponaglenia, pozwy czy wnioski o wszczęcie egzekucji. W działaniach może także pojawić się dodanie danych dłużnika na giełdę długów czy do BIG. 

Jeśli nie masz czasu na samodzielne zmagania z egzekucją długu Twojego dłużnika, zgłoś się do zespołu Queens Windykacja. Działamy w systemie Inkaso, przejmując w całości obsługę długu, monitorując przebieg sprawy od A do Z. Dodatkowo firma Queens Windykacja, nie pobiera żadnych opłat w trakcie procesu windykacji a rozliczenie odbywa się jedynie w oparciu o prowizję od wyegzekwowanej spłaty długu.