You are currently viewing Jak sprawdzić firmę?

Prowadząc własny biznes należy być roztropnym, przewidywalnym i świadom ryzyka jakie może nieść dana transakcja. Istotną kwestią przed nawiązaniem współpracy jest zweryfikowanie Kontrahenta. Optymistyczne podejście, może okazać się wątpliwe i przysporzyć naszej firmie problemów w płynności finansowej, z powodu nieopłaconych faktur. Może bowiem okazać się, że kontrahent jest niewypłacalny lub posiada długi. 

Jak sprawdzić czy firma znajduje się w krajowym rejestrze dłużników? Jak sprawdzić zadłużenie danej firmy? Jak sprawdzić stan zadłużenia przedsiębiorstwa? Wskazówki na ten temat znajdziesz w poniższym artykule.

Weryfikacja firmy kontrahenta

Przed zawarciem nawet z pozoru najbardziej atrakcyjnej oferty,  niepodważalną opcją powinno być dokładne zweryfikowanie przyszłego kontrahenta. Zasada przezorności powinna działać, nawet w przypadku wyjątkowo korzystnych ofert. W sytuacji zawarcia niepewnej transakcji, można narazić firmę na straty finansowe. Nieuczciwy Kontrahent może odpowiednio wykorzystać nasz brak czujności i nie zapłacić za wykonaną usługę lub towar.

Jak i gdzie sprawdzić, czy firma istnieje?

Pierwszym krokiem do sprawdzenia, czy dana firma istnieje jest wpisanie jej danych do wyszukiwarki ogólnodostępnych rejestrów tj. Krajowy Rejestr Sądowy czy Centralna Ewidencja i Informacja o działalności gospodarczej. Do sprawdzenia są potrzebne podstawowe dane, numer NIP lub REGON. Nie należy obawiać się o koszty – opcja jest całkowicie darmowa.

Krajowy Rejestr Sądowy – KRS

W KRS ewidencjonowane są m.in. spółki prawa handlowego, w tym: spółki jawne, spółki z ograniczoną odpowiedzialnością i spółki komandytowe. Proces zajmuje dosłownie kilka chwil. Należy odwiedzić stronę Krajowego Rejestru Sądowego, z ogólnodostępną wyszukiwarką.  Aby móc wyszukać spółkę, należy znać jej numer NIP, REGON oraz KRS. Po wyszukaniu kontrahenta, zostaną wyświetlone podstawowe informacje dotyczące spółki.

Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej – CEIDG

CEIDG zawiera największą bazę informacji na temat jednoosobowych działalności gospodarczych oraz wspólnikach spółek cywilnych. Jak sprawdzić firmę w CEIGD? Sprawdzenie kontrahenta jest równie proste i intuicyjne. Aby sprawdzić kontrahenta w CEIDG potrzebujemy jego podstawowych danych tj. imię i nazwisko, adres firmy, numer NIP I REGON. Jeśli mamy do czynienia z uczciwym kontrahentem, udostępnienie powyższych danych nie powinno stworzyć problemów. Po ich wpisaniu dostaniemy miarodajne informacje.

Wiarygodność firmy

Sam fakt rejestracji firmy, nie potwierdza że kontrahent jest wypłacalny. Przed zawarciem współpracy, należy upewnić się czy firma nie posiada zadłużenia. W ten sposób możemy zminimalizować szanse, na pojawienie się na liście jej wierzycieli. Jak i gdzie sprawdzić czy firma ma długi?

Biuro Informacji Kredytowej (BIK) – w bazie znajdziemy informacje dotyczące udzielanych kredytów, jednak wyłącznie w obrębie własnego przedsiębiorstwa. Dostęp do danych o innych spółkach, mają jedynie banki i instytucje finansowe. 

Krajowy rejestr długów (KRD) – w jego bazie znajdziemy informacje o statusie zadłużenia kontrahenta lub osoby prywatnej. Instrukcję dotyczącą uzyskania informacji, otrzymujemy na stronie Internetowej rejestru.

BIG „InfoMoitor” – w rejestrze dostępne są informacje dotyczące zadłużenia osób fizycznych i podmiotów gospodarczych. Koszt wygenerowania jest stosunkowo niewielki, wynosi 29 PLN

BIG ERIF – kolejny, płatny (49PLN) rejestr, w którym udostępnione są informacje na temat stanu zobowiązań finansowych danego kontrahenta.

Krajowe Biuro Informacji Gospodarczej (KBIG) – znajdziemy tam informacje o kontrahentach, zalegających z płatnościami. Aby uzyskać dostęp do danych, konieczne jest wykupienie abonamentu.

Inną, bezpłatną formą będzie przeszukanie forów oraz grup Internetowych, które są bezwzględną skarbnicą wiedzy.